“Prepoznavanje odsustva 2021.”
— predstavljanje programa —
Memorijalni centar Lipa pamti je od svog otvorenja posvećen sjećanju na 269 stradalih Lipljana, te trajnom ukazivanju na razorne posljedice rata te nepoštivanja temeljnih ljudskih prava. Sjećanje se u Lipi gradi kroz uključivanje pojedinaca različitih struka i pristupa, ne bi li promišljanje teškog povijesnog nasljeđa stvaralo uvijek nove vrijednosti i značenja. Na jedno se pitanje uvijek iznova traži odgovor: Kako odsustvo stradalih Lipljana učiniti dijelom našeg postojanja danas? Program “Prepoznavanje odsustva” na spomenuto pitanje odgovara iz perspektive suvremene umjetnosti, i to čini već petu godinu zaredom. Na ovogodišnji Javni poziv za privremene umjetničke projekte u javnom prostoru Lipe zaprimljeno je sedam prijedloga site-specific radova među kojima je žiri za realizaciju odabrao dva rada. Njihovo predstavljanje odvijati će se u dva sukcesivna termina te na dvije lokacije, kako slijedi:
- 27. listopada u 17.00 sati ispred Memorijalnog centra Lipa pamti – Predstavljanje rada “Čestice Lipe” umjetnice Marine Rajšić.
Izjednačavajući stablo lipe s identitetom Lipljana te regeneracijskim potencijalom sela, Marina Rajšić će javnosti predstaviti pejzažnu (land art) instalaciju temeljenu na umjetničkom tretmanu listova lipe. Marina listove ubire, potom ih suši i usitnjava te na specifične načine raznosi po javnim površinama sela, sugerirajući time simboličko širenje područja pozitivnog utjecaja koje se uz Lipu vezuje.
O umjetnici: Marina Rajšić (r. 1995. u Rijeci) magistrirala je Vizualne komunikacije i grafički dizajn na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2019. godine. U prosincu 2018. objavila je umjetničku knjigu naziva Umjetno(st) lijepo(g) popraćenu samostalnom izložbom. Nagrađena je Rektorovom nagradom Sveučilišta u Rijeci za samostalni umjetnički rad. Od 2014. godine izlaže skupno i samostalno.
- 28. listopada u 18.00 sati u Mramornoj dvorani Guvernerove palače – Predstavljanje rada „Od zvuka do sjećanja“ umjetnika Ive Vičića
Tijekom rujna i listopada 2021. Ivo Vičić je kreirao i zabilježio zvučni “portret” lipajskog krajolika kojeg će javnosti predstaviti u vidu zvučne instalacije, ali i u formatu LP albuma. Bježeći od jezika doslovne prezentacije, istražio je koliko se u zvukovima suvremene Lipe otkrivaju mehanizmi traumatske stvarnosti te u kojoj uopće mjeri svakidašnje i trivijalno može postati označiteljem traumatičnog iskustva.
O umjetniku: Ivo Vičić (r. 1974. u Rijeci) bavi se profesionalnim snimanjem zvuka. Kao jedan od malobrojnih “terenskih tonaca” u Hrvatskoj, snima tematski zaokružene albume LP formata koji dokumentiraju i čuvaju prirodnu baštinu kroz zvuk i zvučne pejzaže. Njegove su snimke uvrštene u mnoge arhive i zbirke, poput prestižne svjetske mape zvukova prirode ili zbirke Britanske knjižnice.
Program provodi Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka u partnerstvu s Muzejom moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke a financira se sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Primorsko-goranske županije i Općine Matulji.
Program će se provoditi poštujući sve mjere propisane u uvjetima proglašene epidemije bolesti COVID-19. Zbog ograničena broja sudionika potrebna je najava na lipapamti[at]ppmhp.hr.