Predstavljanje umjetničkih radova u javnom prostoru Lipe
U petak, 18. listopada u 18.30 sati, ispred Memorijalnog centra Lipa pamti predstavljamo tri umjetnička rada realizirana u javnom prostoru Lipe kao dio programa “Prepoznavanje odsustva 2019.”.
Memorijalni centar Lipa pamti je od svog otvorenja posvećen sjećanju na 269 stradalih Lipljana, te trajnom ukazivanju na razorne posljedice rata te nepoštivanja temeljnih ljudskih prava. Sjećanje se u Lipi gradi kroz uključivanje pojedinaca različitih struka i pristupa, ne bi li promišljanje teškog povijesnog nasljeđa stvaralo uvijek nove vrijednosti i značenja. Na jedno se pitanje uvijek iznova traži odgovor: Kako odsustvo stradalih Lipljana učiniti dijelom našeg postojanja danas? Program “Prepoznavanje odsustva” na spomenuto pitanje odgovara iz perspektive suvremene umjetnosti, i to čini već treću godinu zaredom. Nakon radova umjetnice Nike Rukavina (2017.) te umjetnika Paska Burđeleza i Silvije Đolonga (2018.) na ovogodišnji Javni poziv prijavljeno je 11 prijedloga site-specific radova među kojima je žiri za realizaciju odabrao tri rada.
Rad Put tišine umjetnice Diane Sokolić primjer je pejzažne umjetnosti koja posjetitelja poziva na komemorativnu šetnju Lipom. Prateći kamenu stazu u kojoj svaki par položenog kamenja predstavlja par nogu, a svaki razmak među njima ljudski korak, evocira se prisutnost stradalih. Kamen po kamen. Korak po korak. I tako 269 puta.
Rad Se domisliš, se spametiš umjetnika Josipa Pine Ivančića pejzažu pristupa na drugačiji način. Umjesto upisivanja značenja u krajolik, on se služi simbolima – onim elementima prirode kojima je značenje odavno pridodano. Njegov je rad pejzažni asemblaž u kojem se različiti materijali (zemlja, spaljene grede, grane ružmarina) i oblici (trokut, krug ili položena osmica kao znak beskonačnosti) – poput zasebnih pojmova – sklapaju u jedinstvenu likovnu sintaksu prisjećanja.
Rad Jedna iskra je dovoljna umjetnika Bojana Koštića mogli bi nazvati i lipajskim nokturnom. Zamišljen je kao serija grafita ispisanih po javnim površinama Lipe fotoluminiscentnom bojom koja svijetli u mraku. Misli umjetnika koje preko dana upijaju svjetlost, ne bi li je noću reflektirali, podsjetnik su na našu sposobnost da u sretnim i „svijetlim” trenucima pronađemo poticaj za rastjerivanje mraka; podsjetnik su na preživjele Lipljane koji su smogli snage za obnovu sela i nastavak života.
Radovi će se u javnom prostoru Lipe moći razgledati do 18. studenog.
Predstavljanje prošlogodišnje audio instalacije Paska Burđeleza. Foto Karlo Čargonja
Četveročlani žiri: Nemanja Cvijanović, umjetnik i koordinator programa u projektu Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture; Ksenija Orelj, kustosica Muzeja moderne i suvremene umjentosti iz Rijeke; Biserka Dumbović-Bilušić, pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci; Vana Gović, kustosica Memorijalnog centra Lipa pamti.
Program se provodi u partnerstvu s Muzejom moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke i TD Rijeka 2020 d.o.o., kao dio programskog pravca Doba moći u projektu Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. Program se financira sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Primorsko-goranske županije. Grada Rijeke te Općine Matulji.
Događanja u prosincu
LOKACIJA GUVERNEROVA PALAČA Trg Riccarda Zanelle 1, Rijeka radno vrijeme: ponedjeljak od 9 do 16; utorak – subota od 9 do 20, nedjelja od 9 do 13 h Muzej je praznicima i blagdanima zatvoren. ČUDOTVORNICA Radionice za male kreativce održavaju se u prostoru Čudotvornice...